HomeKredyt na firmę – co warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem?KredytyKredyt na firmę – co warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem?

Kredyt na firmę – co warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem?

Pozyskanie kapitału często sprowadza się do odpowiedniego przygotowania. Możesz mieć dobre przychody ale i bez tego, co przedstawiamy poniżej, nadal możesz nie uzyskać finansowania biznesowego.

1. Zacznij od biznesplanu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz przekonać pożyczkodawcę do udzielenia Ci pożyczki biznesowej, jest sporządzenie biznesplanu. Pożyczkodawcy będą chcieli wiedzieć, że prowadzisz wiarygodny biznes i że posiadasz wiedzę i umiejętności wymagane do rozwinięcia swojej firmy w coś wspaniałego. Uwzględnij absolutnie wszystko, co ma związek z Twoją firmą, w tym:

  • cele,
  • konkurencję,
  • przeszłe i przewidywane przychody i wydatki,
  • analizę rynku
  • sposób, w jaki zamierzasz rozwijać swoją firmę.

Pokaż, dlaczego jesteś najlepszą osobą do tej pracy, a kiedy już to wszystko wykonasz, napisz streszczenie, które wciągnie pożyczkodawcę w twoją wizję. To będzie pierwsza rzecz, którą przeczyta i może być ostatnia, jeśli nie będzie od razu zainteresowany udzieleniem Ci kredytu.

2. Przygotuj sprawozdania finansowe

Jak już wspomniano, będziesz musiał dołączyć także wszelkie sprawozdania finansowe, które możesz dostarczyć pożyczkodawcom. Opracuj plan, którego będziesz przestrzegać, i pokaż prognozowane liczby, aby Twoi pożyczkodawcy mogli wyraźnie zobaczyć Twoje cele i wiedzieć, że będziesz w stanie zarobić wystarczająco dużo pieniędzy, aby spłacić długi. Dołącz rachunki przepływów pieniężnych, rachunki zysków i strat oraz zestawienia sald za ostatnie trzy do pięciu lat i pokaż swoje szacunki dla tych zestawień na następne kilka lat, biorąc pod uwagę wszystkie sezonowe zmiany w Twojej firmie i sposób wykorzystania pożyczonych pieniędzy.

3. Wyraźnie określ cel i kwotę pożyczki

Po wypełnieniu sprawozdania finansowego i biznesplanu powinieneś mieć jasne wyobrażenie o tym, co chcesz osiągnąć dzięki pożyczce i ile będziesz potrzebować, aby osiągnąć swoje cele. Jeśli jesteś w stanie jasno określić je na papierze i osobiście, łatwiej będzie Ci dokładnie wyjaśnić pożyczkodawcom, czego potrzebujesz. Określ, jaki sprzęt planujesz zakupić, jaką strategię marketingową zastosujesz i zbadaj najlepszą cenę dla każdego z tych elementów. Pokaż te badania pożyczkodawcy, aby zobaczyli, że traktujesz to poważnie i nie próbujesz iść na łatwiznę.

4. Zajrzyj do swojej osobistej historii kredytowej

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę biznesową będziesz musiał także rzucić okiem na swoją historię kredytową, zwłaszcza jeśli Twoja firma nie miała czasu na jej zbudowanie. Pożyczkodawcy będą chcieli wiedzieć, że pożyczają pieniądze osobie, która jest odpowiedzialna finansowo, więc jeśli twój raport kredytowy pozostawia coś do życzenia, możesz poczekać chwilę i zgromadzić swój osobisty kredyt, zanim złożysz wniosek o pożyczkę. Wielu pożyczkodawców będzie również chciało zobaczyć Twoje osobiste wyciągi bankowe i zeznania podatkowe za ostatni rok, więc powinieneś o tym pamiętać, zanim będziesz potrzebować pożyczki.

5. Poznaj swoją zdolność do zabezpieczenia

Niektóre rodzaje pożyczek wymagają złożenia zabezpieczenia. Jeśli jest to rodzaj pożyczki, którą wybierzesz, musisz dobrze wiedzieć, ile warta jest Twoja forma zabezpieczenia. Pożyczkodawcy będą chcieli znać wszystkie szczegóły, a Ty będziesz chciał wiedzieć, że masz coś o namacalnej wartości, aby zabezpieczyć pożyczkę. Po prostu upewnij się, że nie będziesz mieć problemów ze spłatą pożyczki.

6. Przelicz, ile ostatecznie będzie Cię kosztować pożyczka

Będziesz musiał także dokładnie wiedzieć, ile czasu zajmie Ci spłata kredytu. Dowiedz się, jakie rodzaje pożyczek mogą ci zaoferować różne firmy i wykorzystaj te stopy procentowe i opłaty, aby oszacować swoje płatności. Wszystkie te informacje powinny znaleźć się w Twoim sprawozdaniu finansowym, ale powinieneś również zsumować wszystkie swoje płatności, aby zobaczyć, ile będzie Cię kosztować pożyczka. Zapoznaj się ze wszystkimi warunkami dołączonymi do każdej oferty, zanim zdecydujesz, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza i bądź w stanie pokazać pożyczkodawcom, że jesteś dla nich dobrą inwestycją.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *